158 yıllık Kavakkapı’da isyan ettiren manzara

Erzurum’u taarruzlardan korumak için 158 yıl evvel yaptırılan 9 kapı ortasında ayakta kalanlardan Kavakkapı, definecilerin saldırısına uğradı. 2 metre genişliğinde ve derinliğinde hafriyat yapan definecilerin, altın bulamadıkları çukura araç lastikleri attıkları görüldü.

Yakutiye ilçesinde 50’nci Yıl Caddesi ile Toprak Mahsulleri Ofisi ve Şükrüpaşa semtini birbirine bağlayan yolun geçiş noktalarından, bir ismi da ‘Ardahankapı’ olan Kavakkapı, 1864’te Fosfor Mustafa Paşa tarafından düşman taarruzlarını önlemek maksadıyla inşa edildi.

Kentin çevresindeki 9 kapıdan 1’i olan ve uzun süre askeri amaçlı kullanıldıktan sonra boşaltılan Kavakkapı, sahipsiz kaldı. Husus bağımlılarının kullandığı, yakılan ateş nedeniyle duvarları isten siyahlaşan tarihi bina, son olarak definecilerin saldırısına uğradı.

Yaya ve araç trafiğinin geçiş noktası binada altın arayan definecilerin, 2 metre derinliğinde ve genişliğinde kazı yaptığı anlaşıldı. Çıkardıkları toprağı bina içine boşaltan definecilerin, altın bulamayınca da çukura araç lastikleri attıkları görüldü.

Osmanlı periyodunda Erzurum’u savunma maksatlı inşa edilen tabyalar ile giriş-çıkışlar için askeri maksatlı kapılar yapıldığını belirten araştırmacı ve muharrir Abdurrahman Zeynal, Kavakkapı’nın da bunlardan olduğunu söyledi.

“DEFİNECİLER, ANADOLU’YU TALAN EDİYOR”

Zeynal, “Çok üzgünüm, tarihi bir binaya yapılanlardan ötürü. Kentin giriş-çıkışının yapıldığı askeri hedefli olan bir binada altın ve gibisi eşya olamaz, mümkün değil. Buralar daha çok askeri maksatlı kullanıldığı için mermi olabilir, kılıç kesimleri olabilir, teçhizat gerecinin çürümüş kısımları olabilir fakat defineciler, dedektörlerinin sinyal verdiği her yeri kazıyor. Burada da 2 metre derinliğinde hafriyat yapmışlar. Maalesef defineciler, Anadoluyu, Erzurum’u talan ediyor. Definecilerle ilgili bir an evvel çok önemli, caydırıcı kanunlar çıkarılması lazım” dedi. (DHA)

Yorum yapın