Almanya’da yaklaşık 50 yılın en yüksek enflasyonu

Almanya‘da yaklaşık 50 yılın en yüksek enflasyon oranına ulaşıldı. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Mayıs ayında geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 7,9 oranında arttı.

Almanya’da yıllık enflasyon en son birinci petrol krizinin yaşandığı 1973/1974 kış mevsiminde bu kadar yüksek ölçülmüştü. Akaryakıt ve besin fiyatlarındaki artışın enflasyonda rol oynadığı belirtiliyor. Almanya’da Nisan ayında yıllık enflasyon yüzde 7,4 olarak kayıtlara geçmişti.

Federal İstatik Dairesi Lideri Georg Thiel “Yüksek enflasyonun esas sebebi daima olduğu üzere güç eserlerindeki fiyat artışları. Lakin birçok başka eserde de fiyat artışlarını gözlemliyoruz, bilhassa de besin ürünlerinde” açıklamasını yaptı.

Mayıs ayında güç fiyatı yıllık yüzde 38,3 oranında artarken akaryakıt yüzde 41, mazot yüzde 95 oranında kıymetlendi. Gıdaki fiyat artışı da yüzde 11,1 olarak tespit edildi. Yemeklik yağın fiyatı yüzde 38,7, et ve et eserlerinin fiyatı yüzde 16,5, süt eserleri ve yumurtanın fiyatı yüzde 13,1, ekmek ve buğday eserlerinin fiyatı yüzde 10,8 oranında arttı.

Avrupa’da yüksek enflasyon nedeniyle Christine Lagarde başkanlığındaki Avrupa Merkez Bankası 11 yıl sonra birinci sefer faiz artırma kararı almıştı.

Yorum yapın