Bitcoin, dünyanın en değerli varlığı olarak 10. sırayı geri aldı!

Geçen ay, Bitcoin %18’in üzerinde değer kaybetti; ancak bu, dünyanın en değerli 10. varlığı olmasını engellemedi. Bu başarıya, piyasa değeri 553,61 milyar dolar olan ve Bitcoin’in, bu içeriğimizi hazırlarken 603,38 milyar dolar olan Meta Platformlarını yenerek elde edildi.

Bitcoin, dünyanın en değerli varlığı olarak 10. sırayı geri aldı!

Dünyanın en popüler kripto para birimi, borsa kargaşası ve Terra’yı ( LUNA ) çevreleyen felaketler ve bunların tümü kripto piyasası oynaklığına katkıda bulunan istikrarlı parası UST ile uğraşarak zorlu birkaç hafta geçirdi.

Kısacası, 19.000’den fazla çeşitli kripto para birimi arasında, BTC hakimiyeti şu anda tüm 1,36 trilyon dolarlık kripto sektörünün %44’ünü elinde bulunduruyor. Sadece bu bile, Bitcoin’i en değerli 10. varlık yapmak için yeterlidir.

Piyasa değerine göre en iyi varlıklar Kaynak: CompaniesMarketCap

Zorlu rekabet

Bu arada, hepsi bir arada 86,51 trilyon dolar değerindeki 6.265 emtia ve şirket arasında, ilk etapta altın hakim, bu da Bitcoin’in tahtı geri alma rekabetini çok daha zorlaştırıyor. Şu anda, BTC’nin piyasa değeri, altının toplam piyasa değerinin %5,12’sine eşittir.

Benzer şekilde, altını 2.456 trilyon dolarlık piyasa değeri ile Suadi Aramco ve 2.416 trilyon dolarlık piyasa değeri ile Apple takip ediyor. Her ikisi de bireysel olarak tüm kripto piyasasının piyasa değerini gölgede bırakıyor.

Bunları iş dünyasındaki bazı emtia ve markalar takip ediyor; Microsoft, Alfabe (Google), Amazon, gümüş, Tesla ve Berkshire Hathaway gibi…

Genel olarak, son beş gün içinde, Bitcoin %10’un üzerine çıkmayı başardı ve böylece kendisini dünyanın en değerli 10. varlığı olarak belirledi, bu kriptonun listeye ilk girişi değildi.

Yorum yapın