Çağdaş dünyada çocukluk 40 yaşa kadar sürüyor

Gelişen ve değişen bilim şartları ile birlikte insanlığın yapısı da değişime uğruyor.

Yaşam mühletleri ve insanın gelişimine yönelik yeni bir çalışma yürütüldü.

İngiltere’deki University College London’da yapılan bir araştırmayla çocukluk ve ebeveynlikteki değişimler göz önüne serildi.

Çocukluk mühleti 40 yaşa kadar uzadı

Üniversite’de antropolog olan Dr. Brenna Hassett, Cheltenham Bilim Şenliği’nde, çocukluk mühletinin artık geçmiş yıllara nazaran daha uzun olduğunu söyledi.

Konuşmasından sonra, “İnsanlar, ebeveynlerine tabiattaki öteki tüm canlılardan uzun, çok uzun bir bağımlılık periyoduna sahip olma eğilimindedir. Ben 40 ile diyorum lakin bilirsiniz ki, ailenizin tahammül etme isteğine bağlı olarak çok daha uzun yahut çok daha kısa olabilir.

İnsanların yatırım yaptığı biri olmaktan, öteki insanlara yatırım yapan birine geçtiğinizde çocukluğunuz sona erer. Yani ebeveyn olmakla ilgili bile değil. Bu yalnızca toplumunuz yahut kültürünüz ile nasıl etkileşime girdiğinizle ilgili.” diye konuştu.

“Kentsel çocukluk”

Bununla birlikte Dr Hassett, insanların kendilerini beslemeyi öğrenmesi, ergenliğinin bitmesi yahut üniversiteden mezun olmaları halinde de yıllar boyunca bağımlı kalabileceklerini savundu.

Aynı vakitte, “Growing Up Human: The Evolution of Childhood” (Büyüyen İnsan: Çocukluğun Evrimi) isimli kitabın müellifi olan Hassett kelamlarına şöyle devam etti:

“Hayatımın 15 yılını, herkes için net bir kayıp olduğum bir ‘kentsel çocukluk’ olarak kıymetlendirmek istiyorum. Toplum için bedelli bir şey üretmedim. Annemi orta sıra para göndermesi için aradım. 39 yaşında kendi çocuğum oldu ve sonunda lavaboya yatırım yapan birine dönüştüm.Bu fevkalâde uzun çocukluğu yaşayabildim zira ailem bana yardım etti.”

“Baskın insan türü”

Son olarak Dr. Hassett, çağdaş insanların yaşadığı çocukluk çağının uzunluğunun üç yüz yıl yaşaması gereken bir çeşitle karşılaştırılabilir olduğunu açıkladı.

Hassett, “300 yıl yaşamıyoruz. Bizi eşit derecede uzun bir çocukluğu olan öbür cinslerle karşılaştırırsanız, bir balina elde edersiniz. Lakin, onlar da bu kadar uzun yaşamıyor. Uzun çocukluklarımızın, ebeveynlerin yavrularına öteki çeşitlerden daha fazla yatırım yapmasına neden oldu. Bu, Neandertalleri geride bırakarak baskın insan tipi haline gelmemizin ve onları yok olmaya zorlamamızın ardındaki sebeplerden biri olabilir” açıklamasını yaptı.

Ergenlik periyodu uzadı

Öte yandan Hassett’in bildirdiğine nazaran 21. yüzyılın talepleri, ergenlik periyodunun daha da uzadığı manasına geliyor. Hassett, “Şempanzeler ergenlik devrinde bir ya da iki yıl geçirirler. Cinsel olgunluğa erişebilir ve birkaç yıl sonra, toplumsal olarak hazır olduklarında bebek sahibi olabilirler. Ve bunlar bildiğimiz toplumsal olarak en karmaşık hayvanlar. Onlar için iki yıl üzeren devir bizim için 20 ya da 30 yıl sürüyor” dedi.

Yorum yapın