Kira düzenlemesi Avukatlık Kanunu’nda değişiklik teklifine eklendi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın açıkladığı konut kiralarında evvelki yılın kira bedelinin yüzde 25’ini geçmeyeceğine ait yapılacak düzenleme, TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri devam eden Avukatlık Kanunu’nda değişiklik öngören teklifine eklendi.

DHA’nın haberine nazaran, TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri devam eden “Avukatlık Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”ne kira düzenlemesine ait süreksiz unsur önergesi verildi.

Önerge, genel heyette yapılan oylama ile kabul edildi. Böylelikle Bakan Bozdağ’ın açıkladığı kira düzenlemesi Avukatlık Kanunu’nda değişiklik öngören yasa teklifine eklenmiş oldu.

Geçici hususla; konut kiraları bakımından kanunun yürürlüğe girdiği tarih ile 1 Temmuz 2023 tarihleri ortasında yenilenen kira periyotlarında uygulanacak kira bedeline ait mutabakatlar, bir evvelki kira yılına ilişkin kira bedelinin yüzde 25’ini geçmeyecek.

Bir evvelki kira yılının tüketici fiyat endeksindeki 12 aylık ortalamalara nazaran değişim oranı yüzde 25’in altında kalması halinde değişim oranı geçerli olacak. Bu kural, bir yıldan daha uzun vadeli kira mukavelelerinde de uygulanacak. Bu oranları geçecek formda yapılan kontratlar, fazla ölçü tarafından geçersiz olacak. (HABER MERKEZİ)

Yorum yapın