Neşet Ertaş sinemasıyla ilgili karar: Ailenin itirazları yok sayıldı

10 yıl evvel ortamızdan ayrılan Türk halk ozanı Neşet Ertaş’ın hayat öyküsünü anlatan sinema, sanatkarın ailesiyle, üretimci Mustafa Uslu ve “Garip Bülbül Neşet Ertaş” kitabının müellifi Erol Parlak’ı karşı karşıya getirmişti. Aileden Döne Ertaş, Hüseyin Ertaş ve Niğar Leyla Ertaş ile Kalan Müzik, 27 Aralık’ta İstanbul 2. Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi’ne başvurmuş ve Garip Bülbül Neşet Ertaş isimli sinema sinemasıyla ilgili ihtiyati önlem kararı aldırmıştı. Ailesi Neşet Ertaş’ın yaşarken hayatını anlatan bir proje yapılmasını istemediğini belirtmişti.

Tv100’de yer alan habere nazaran; üretimci Mustafa Uslu ise Neşet Ertaş’ın Erol Parlak’a hayatını yazması için müsaade verdiği röportajı ve ortalarındaki güçlü bağı anlatan kayıtları mahkemeye sundu.

FİLMİN ÇEKİLMESİNİN ÖNÜNDE MAHZUR KALMADI

Mahkeme kararını verdi ve şu münasebetle ailenin talebini reddetti.

“Dosyada mevcut kanıtlar göz önüne alındığında şimdi ihtiyati önlem talep edenlerin murislerinin hak sahibi olduğu yapıtlara ait ihlal olduğunun ispatlanmadığı, yaklaşık ispat kuralı gereği şimdi senaryosu dahi kıymetlendirilmeyen bir sinemanın sansür sonucu doğuracak biçimde yasaklanamayacağı, kararla elde edilecek sonucun yargılama yapılmadan aslı çözer biçimde tedbiren elde edilemeyeceği, kaldı ki sinemada kullanılacak eserler muhakkak olduğunda (kullanımın hak ihlali oluşturması halinde) önlem konusunda yine müracaat ve değerlendirmenin yapılabileceği anlaşılmakla, istinaf taleplerinin kabulüyle birinci derece mahkemesi kararının kaldırılmasına karar verilmiştir.”

Yaşanan bu gelişme sonrası sinemanın çekilmesinin önündeki mani kalkmış oldu.

Yorum yapın