Pedal pedal Anadolu: 12 yıldır bisiklet sırtına Türkiye’yi geziyorlar

Türkiye’nin birçok vilayetini gezen Selçuk Bisiklet Topluluğu üyesi Ayşe (49) ve Adnan Barım (61) çifti Karadeniz çeşidi kapsamında geldikleri Samsun’un Bafra ilçesini çok beğendiler.

12 yıldır bisikletle Türkiye’yi gezen Barım Çiftti, toplumsal medyadan tanıştıkları bisiklet kulübü üyeleri ile irtibata geçerek konaklama konusunda dayanak alıyor. “Pedal pedal Anadolu“ sloganı ile yola çıkan Balım çiftti, bisikletlerine astıkları “Ulaşımda, sıhhatte gürültüsüz ömür, otopark sorunu, iklim değişikliği, pak dünya tahlil bisiklet ve çocuklarımızın geleceği için otomobilden inelim, bisiklete binelim” yazısıyla bisiklet kullanımını çoğaltmak, kent içi trafik yoğunluğunu azaltmak, tıpkı vakitte teknolojinin esiri olan çocukları eski kültürlerine biraz olsun döndürmeyi amaçlıyorlar.

Bafra Bisikletçiler Derneği Bafra Bisiklet Kulübü Temsilcisi tıpkı vakitte Bafra Umut Derneği Lideri Hülya Yangın Ertekin tarafından karşılanan Balım çiftti, bisiklet bahçesinde çadırlarını kurdular. Burada bisiklet kulübü üyeleri ile birlikte sohbet edip semaver çayını yudumladılar.


“TÜRKİYE SAHİDEN DÖRT DÖRTLÜK”

Adnan Barım, ”Bisiklet aşığıyım. 12 yıldır bisiklet cinslerine çıkıyoruz. Selçuk Efes’te bisiklet gurubumuz var. 10 yıla yakındır da dünya bisiklet kulübüne üyeyiz, eşimle birlikte 12 yıldır Anadolu tipine çıkıyoruz. Her yerde bir arkadaşımız oluyor. Süper bir dünya. Herkesi bisiklet sürmeye davet ediyorum. Bisiklet deyince çocukluğumuz aklımıza geliyor. Nasıl çocukluğumuzda memnunsak yeniden memnun olma elimizde. Zira eşimle biz çok memnunuz. Bisiklet sürüyoruz. Her yerde arkadaşımız, dostumuz var. Çocuklarımıza da bisikleti sevdirdik. Onlarda doğayı seviyor. Birçok arkadaşımızı bisikletçi yaptık. Tiplerde hangi muhtarımıza gidersek gidelim bize sahip çıkıyor. Bizi konuk ediyorlar. Vatandaşlar sahip çıkıyor. Sahiden hiç korkmasınlar. Güney Anadolu, Doğu Anadolu çok memnunuz. Güney Anadolu’da gezdik biz, nitekim kusursuz insanlık. Anadolu’nun her tarafında hiçbir zıtlık yaşamadık. Türkiye sahiden dört dörtlük. Her kapıyı çalsalar katiyetle karınlarını doyurabilirler. Biz 12 yıldır çok mutluyuz” dedi.

“EN BÜYÜK DESTEKÇİMİZ TIR’CILAR”

Ayşe Barım, “Biz bisikleti seviyoruz. Bana soruyorlar ‘bir bayan olarak yorulmuyor musun’ diye. Yoruluyorum lakin yorulmadan bir efor olmuyor. Çadırımızı kuruyoruz, tabiatta uyuyoruz mis üzere. Sabah kalkıyorum kahvemi içiyorum. Sonra toparlanıyoruz yola devam ediyoruz. Bazen soruyorlar ‘başınıza makûs bir şey geldi mi’ diye, çok şükür gelmedi. Ne berbat bir beşerle karşılaştık ne de berbat bir olay geldi. Yolda en büyük destekçimiz tırcılar. Yolda durmadan bize korna çalıyorlar, selam veriyorlar. Mola verdiğimiz yerlerde duruyorlar bize elmadır, armuttur ellerinde ne varsa veriyorlar, paylaşıyorlar” diye konuştu.
İzmirli gezginleri ağırlayan Hülya Yangın Ertekin ise “Bu konuklarımız İzmir Selçuk’tan geldiler. Kendileriyle toplumsal medyada tanıştık. Bisiklet çeşidine çıktıklarını, Samsun Bafra’ya uğrayacaklarını söylediklerinde, konuğum olabileceklerini söyledim. Konaklama için bir bisiklet bahçemin olduğunu biliyorlardı. Artık geldiler. Ağırladık, çayımızı demledik. Ateşimizi yaktık, çadırlarını kurduk” halinde konuştu.
Bir gece Bafra’da konaklayan Balım çiftti, sabah yola çıkarak Sinop’a pedal çevirdiler. Sinop üzerinden Kastamonu, Karabük, Safranbolu, Bartın, Amasra, Zonguldak ve 25 Haziran’da davetli oldukları Keşan Festivali’nde olmayı hedefliyorlar. Çeşidi oradan da İzmir’de bitirecekler.
İHA

Yorum yapın