Piyasalarda haftanın son günü: Euro ne kadar oldu? (10 Haziran 2022)

Piyasalarda Hazine, TCMB, BDDK, SPK tarafından atılan koordine adımların uygulamaya alınması ile birlikte piyasaya, YP mevduatlara tahvil piyasasına ve bankacılık bölümüne tesiri izlenecek.

Mayıs başından beri devam eden yükseliş dün Hazine’nin “Enflasyon ve kur başta olmak üzere atacağımız adımlar bu akşamdan itibaren açıklanacak” açıklaması akabinde durmuştu. Açıklama öncesi 17.3 ile 20 Aralıktan beri en yüksek düzeyde seyreden dolar/TL 16.8’e kadar gerilese de adımların açıklanmasıyla birlikte bu düzeylerde kalıcı olamadı ve tekrar 17’nin üzerine çıktı.

Önceki kapanışını 18,2663 TL’den yapan Euro,18.3062 TL alış ve 18.3983 TL satış fiyatına sahip.

Ekonomi idaresi dün gece başlayan TL varlıkları özendirmeyi ve yabancı para varlıklara TL cinsi daha çok karşılık ayırarak caydırmayı amaçlayan adımlar attı.

Bu kapsamda Hazine gelire endeksli senet ihracı başlatırken, birtakım kredilerde vade azaltımına da gidildi.

Selektif alanlar hariç kredilerde mecburî karşılık oranı iki katına çıkarıldı. Yabancı para mevduata zarurî karşılığa ek olarak TL tahvil tesisi zaruriliği getirildi. Bu mecburilik YP’den TL’ye dönüşümü zayıf kalan bankalar için yüzde 10’a kadar ulaşacak oranda tahvil tesisi getirilerek caydırıcılık amaçlandı.

Hazine TL’deki son haftalarda arka arda kaydedilen yeni bedel kayıplarını takiben ve kredi derecelendirme kuruluşu S&P Küresel’in Türkiye’de ek sermaye denetimi getirilmesine yönelik risklere dikkat çekmesinin bir gün akabinde dün akşam bir açıklamada bulunmuş ve “vazgeçilmez” hür piyasa şartlarının sorgulanmaması gerektiğini belirterek bir dizi adım atacağını açıklamıştı.

Yorum yapın