Süt ve peynir üretiminde düşüş sürüyor

TÜİK datalarına nazaran, nisanda bir evvelki yılın birebir ayına nazaran inek peyniri üretimi yüzde 4,6, içme sütü üretimi yüzde 6,6 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) dataları, içme sütü ve peynir üretimindeki düşüşün sürdüğünü ortaya koydu.

TÜİK’in nisan ayına ait açıkladığı Süt ve Süt Eserleri Üretimi datalarına nazaran, nisanda yıllık bazda ticari süt işletmeleri tarafından yapılan ayran üretimi yüzde 40,9, tereyağı üretimi yüzde 29,8, yoğurt üretimi yüzde 9,2 artarken; içme sütü üretimi yüzde 6,6, inek peyniri üretimi yüzde 4,6, toplanan inek sütü ölçüsü yüzde 3,4 azaldı.

Ocak-Nisan periyodunda ise bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran, tereyağı üretimi yüzde 49,7, ayran üretimi yüzde 29,1, yoğurt üretimi yüzde 3,7 artarken; içme sütü üretimi yüzde 9,3, inek peyniri üretimi yüzde 5,7 ve toplanan inek sütü ölçüsü yüzde 3,1 azaldı.

Bir evvelki ay 858 bin 299 ton olan ticari süt işletmelerince toplanan inek sütü ölçüsü, nisan ayında yüzde 0,2 artarak 859 bin 712 ton oldu.

BİR YILDIR AZALIYOR

TÜİK bilgilerine nazaran, son bir yıldır içme sütü üretimindeki düşüş sürüyor. İnek peyniri üretimindeki düşüş ise 5. ayına girdi.

Öte yandan, TÜİK’in bugün nisan ayına ait açıkladığı bir öbür data olan Kümes Hayvancılığı Üretimi datalarına nazaran de, nisanda bir evvelki yılın birebir ayına nazaran kesilen tavuk sayısı yüzde 8,4, tavuk eti üretimi yüzde 4,7 artarken; tavuk yumurtası üretimi yüzde 0,5, hindi eti üretimi yüzde 7,9 azaldı.

2022 Ocak-Nisan periyodunda bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran kesilen tavuk sayısı yüzde 12,8, hindi eti üretimi yüzde 11,8, tavuk eti üretimi yüzde 8,7 artarken; tavuk yumurtası üretimi yüzde 0,5 azaldı.

Yorum yapın