Toplumsal Medya Çalışma Kümesi kuruldu

Toplumsal medya üzerinden para kazanmak için çocuklarını kullanan aileler uzun müddettir hükümetin dikkatini çekiyor.

TBMM Dijital Mecralar Kurulu üyesi milletvekillerine bir sunum yapan Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bahsin takibi için Toplumsal Medya Çalışma Kümesi kurduklarını söyledi.

“Olumsuz bir paylaşım gördüğümüzde ilgili kurumları harekete geçiriyoruz”

Kümenin dokuz başka takımla 7/24 toplumsal medyayı izlediğini belirten Bakan Yanık, “Çocukların gelişimini olumsuz etkileyecek, onlara ziyan verecek içeriklerin peşindeyiz. Olumsuz paylaşımları gördüğümüz vakit ilgili kurumları harekete geçiriyoruz. Ne kadar süratli sonuç alırsak o kadar çabuk emelimize ulaşmış oluyoruz. Ancak dijital platformlar seri hareket kabiliyetine sahip. Bir görüntü 10 saniye içinde dünyanın her tarafında görülebiliyor” diye konuştu.

“Ebeveynler çocuklarını ticari eser üzere pazarlamaya başladı”

Ailelerin çocuklarını kullandığını söyleyen Yanık, “Maalesef son vakitlerde ebeveynler çocuklarını ticari eser üzere pazarlamaya başladı. Youtube kanalı, Instagram sayfası açıyorlar. Bu bir istismardır. Birini yakaladığımızda kapattırıyoruz. On dakika sonra bir bakıyoruz, öteki bir isimle hesap açmışlar. Bu yüzden asıl sorun farkındalık oluşturmak. Toplum, çocuğa, beşere bakışını, bu manada yeni araçları nasıl kullanması gerektiği bilgisine sahip olmalıdedi.

Yorum yapın