Yetkililerden şaşırtan ihtar: Pencerenizi kapatın, Covid-19 gelebilir

2019’da corona virüsünün birinci olarak ortaya çıktığı Çin’den yetkililer akıllara sakinlik veren bir açıklama yaptı. Bilim insanları bu açıklamaya reaksiyon gösterdi.

Dünya çapında 6 milyondan fazla insanın vefatına sebep olan corona virüsü salgınıyla ilgili dikkat alımlı bir açıklama salgının başladığı ülke olan Çin’den geldi…

2019’da corona virüsü salgınının birinci tespit edildiği ülke olan Çin’in Kuzey Kore’yle hududunda yer alan Dandong kentindeki lokal idare akıllara sakinlik veren bir açıklama yaptı. Corona virüsü salgını münasebetiyle hala birtakım bölgelerde çok sıkı tedbirlerin uygulandığı ülkenin hududunda yer alan Dandong’tan yetkililer son haftalarda Covid-19 hadise sayılarının büyük bir artış gösterdiği Kuzey Kore’yi maksat gösterdi.

Yetkililer vatandaşlara, “Pencerelerinizi kapatın aksi takdirde Kuzey Kore’den Covid-19 virüsleri konutunuza girebilir” ihtarında bulundu. İki yıl boyunca corona virüsünü dikkate almayan ve tek bir olayın da resmi olarak açıklanmadığı Kuzey Kore’de Mayıs ayında hadise sayıları artmıştı.

Dandong’da hadise sayılarının da artış göstermesiyle birlikte yetkililerin ikazda bulunurken bu teze reaksiyon bilim dünyasından geldi. Dandong’taki mahallî idarede vazifeli isimler sıkı tedbirlere karşın hadise sayılarının artmasının akabinde bu virüsün rüzgar akımları aracılığıyla Kuzey Kore’den gelmiş olabileceğini öne sürdü.

Dandong bölgesindeki yetkililer sondaki Yalu Irmağı kıyısında yaşayanların “pencerelerini kapatmalarını” tavsiye etti.

UZMANLAR ŞAŞTI KALDI

Hong Kong Üniversitesi’nde vazifeli uzman tabip Leo Poon, bu açıklamayı şaşkınlıkla karşıladığını söyledi. Poon, “Ben hayatımda daha evvel bu türlü bir şey görmedim. Covid-19’un bu kadar uzun aralara gittiğine hiç şahit olmadım. Bu ırmak metrelerce geniş” dedi.

Tsukuba Memorial Hastanesi’nde misyonlu tabip Toshikazu Abe de, “Covid-19 büyük kapalı spor salonlarında tahminen bulaşabilir lakin köyden köye taşınması mı? Çok muhtemel gelmiyor” dedi.

Yorum yapın