Yunanistan’ın, adalara anti-drone sistemleri konuşlandıracağı öne sürüldü

Atina’da faaliyet gösteren “Real News” gazetesinin isimsiz kaynaklara dayandırdığı haberine nazaran, Türkiye‘ye ilişkin İHA’ların Ege Denizi‘ndeki varlığı Yunan Silahlı Kuvvetleri‘ni harekete geçirdi.

Yunanistan’ın temin ettiği anti-drone sistemleri 2022 yazında, “Yunanistan FIR sınırını (Uçuş Bilgi Bölgesi)” korumak gayesiyle Ege ve Doğu Akdeniz‘in bir kısmına yerleştirilecek.

“Yunan FIR hattına” girecek İHA’ları tespit edecek sistemin, elektronik bir kalkan oluşturarak kullanıcının İHA üzerindeki denetimi kaybetmesine neden olacağı belirtiliyor.

YUNANİSTAN İHA SAYISINI ARTIRMAK İSTİYOR

Yunanistan Hava Kuvvetleri de ABD‘den “MQ-9” tipi İHA almak için harekete geçiyor. İlgili ünitelerce onaylanması halinde yapılacak 3 adet “MQ-9” tipi İHA ve bir yahut iki denetim istasyonu alımı için yaklaşık 350 milyon avro ödenmesi öngörülüyor.

Yunanistan Genelkurmay Lideri Konstandinos Floros‘un da ülkesinin kiralama metoduyla İsrail‘den edindiği iki “Heron” tipi İHA’ya üç tane daha ekleme talebini görüşmek üzere bu hafta içinde İsrail‘i ziyaret etmesi planlanıyor.

Yorum yapın